U nás lepšie, ako doma...

  

Silvester Lavrík - Prešov číta rád 2019

Silvester LavríkSilvester LAVRÍK (*1964, Spišský Štiavnik)
prozaik, dramatik, scenárista, režisér, publicista a pedagóg

Na písaní je ale pre mňa najvzrušujúcejší a najpríťažlivejší práve proces hľadania a nachádzania. Snaha o presné a konkrétne pomenúvanie.

Štúdium slovenského jazyka a výtvarnej výchovy na Univerzite P. J. Šafárika v Prešove ho spočiatku nasmerovalo do radov učiteľov. Po rôznych „londonovských“ peripetiách a remeselníckych zamestnaniach nasledovalo štúdium divadelnej réžie na Vysokej škole muzických umení v Bratislave. Istý čas bol kreatívnym riaditeľom reklamnej agentúry, neskôr umeleckým šéfom Mestského divadla v Zlíne. Dlhé roky spolupracoval so Slovenským rozhlasom ako šéfredaktor Rádia Devín, neskôr projektový manažér Rádia Litera a Rádia Klasika. V súčasnosti vedie seminár Autorské divadlo na Divadelnej fakulte VŠMU v Bratislave.

Pri jeho mnohorozmernej osobnosti sa nedá jednoznačne určiť, či sa prejavuje viac ako dramatik, divadelník, prozaik, publicista alebo ako komentátor kultúrneho diania či esejista. Je autorom vyše tridsiatky divadelných hier a knižne mu vyšli viaceré zbierky poviedok, novely i romány. Debutoval zbierkou poviedok Allegro barbaro, po ktorej nasledovala monodráma Villa Lola a obrazovo-textová publikácia Slovensko v lete. Po nej vydal poviedkové knihy Zlodeji a Perokresba s podmanivými každodennými príbehmi, s ktorými sa dostal do finále súťaže Anasoft Litera. Zároveň mu vyšla aj zbierka divadelných hier Hry. Pod tajomným názvom Zu predstavil čitateľom svoj prvý román s kriminálnou zápletkou a prekvapivým rozuzlením o slepej učiteľke klavíra. Nasledoval román v poviedkach Naivné modlitby, v ktorom hlavná postava Cukor rieši svoje večné problémy so ženami. Odvážny pokus o vyrovnanie sa s kontroverzným obdobím i postavou našich dejín prostredníctvom umnej kombinácie historických faktov, ústneho podania i autorskej fikcie predstavuje jeho román Nedeľné šachy s Tisom o láske a neláske vlasti k svojim ľuďom a o zradných miestach v kolektívnej pamäti, ktorý mu vyniesol ďalšiu nomináciu na cenu Anasoft Litera. Autorsky navrhol aj prispel do súboru pätnástich poviedok inšpirovaných skutočnými príbehmi chorých o darcovstve a transplantácii orgánov v zbierke Ži vo mne.

Jeho knihy a hry sú prekladané do mnohých jazykov: angličtiny, francúzštiny, nemčiny, ruštiny, maďarčiny, češtiny, poľštiny, slovinčiny, holandčiny i moldavčiny. Ako režisér spolupracuje s rôznymi divadlami: Slovenské národné divadlo, Astorka Korzo ´90, Trnavské divadlo, Slovenské komorné divadlo Martin, Bábkové divadlo na Rázcestí Banská Bystrica, Divadlo Aréna Ostrava (CZ), Jihočeské divadlo České Budějovice (CZ) či Theatre LaMaMa New York (USA).
Presadil sa aj ako autor a ilustrátor detských kníh, pričom ich publikoval pod pseudonymom Hana Naglik. Už prvá z nich Ester a Albatros získala nemalú popularitu a navyše mala aj výrazný charitatívny rozmer, keďže časť výťažku z jej predaja bola venovaná detskej onkológii. Literárni vedci ju označili za objav roka a zaradili medzi najzaujímavejšie knižné tituly súčasnej detskej literatúry na Slovensku, o čom svedčí aj fakt, že získala cenu Najkrajšia kniha Slovenska 2004 v kategórii Literatúra pre deti a mládež. Jeho najnovšia kniha Dómkostol a jeho tajné dejiny, (čiže) Mikuláš, Ježiško a iné komplikácie je svižným a vtipným rozprávaním o tom, že nielen v dómkostole sa pred Vianocami dejú zázraky. Vďaka jedenásťročnému Mikulášovi si uvedomíme dôležitosť medziľudských vzťahov, lásky medzi rodičmi a deťmi i medzi priateľmi, a zároveň sa dozvieme mnohé zaujímavé informácie o košickom Dóme sv. Alžbety i z kresťanských dejín.

TVORBA
Próza
Ži vo mne (2018)
Nedeľné šachy s Tisom (2016)
Naivné modlitby (2013)
Zu (2011)
Perokresba (2006)
Zlodeji (2005)
Sex po slovensky 2. Dvojpohlavná poviedková antológia o sexe (2005, spoluautor)
Villa Lola (2004)
Allegro barbaro (2002)

Dráma
Ódy či frašky? EÚ očami drámy (2015)
Hry (2007, 1.vydanie)
Žltá, žltá ľalia (2003)
Valašské remazúry (2001)
Sota (2001)
Alžběta Báthoryová (1999)
Edgar sweden psem (1999)
Svety za dedinou (1999)
Uschni, láska moja (1998)
Posledný letný deň (1998)
Katarína (1996)

Pre deti pod pseudonymom Hana Naglik
Dómkostol a jeho tajné dejiny, (čiže) Mikuláš, Ježiško a iné komplikácie (2018)
Ester a Turáci (2012)
Ježko a iné prskavky (2011)
Ester a Albatros (2004)

Literatúra faktu
Slovensko v lete – záznam letného putovania s Mikulášom Dzurindom (2004)

Nedeľné šachy s Tisom Naivné modlitby Zu
Perokresba Zlodeji Villa Lola
Allegro barbaro Dómkostol a jeho tajné dejiny, (čiže) Mikuláš, Ježiško a iné komplikácie Ester a Turáci
Ježko a iné prskavky Ester a Albatros  

Prešov číta rád

Prešov číta rád

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.