U nás lepšie, ako doma...

  

Kniha na tento týždeň

margareta biela

Odporúča Helena Malinovská
(pobočka Šváby)

 

Miroslava Grajciarová - Prešov číta rád 2019

Miroslava GrajciarováMiroslava GRAJCIAROVÁ (*1977, Košice)
učiteľka, prekladateľka, spisovateľka

Píšem preto, aby bol svet o trochu lepší. A tiež preto, že nemám čas a peniaze na terapeuta.

Minuloročná debutantka pochádza z Košíc, no časť života počas vysokoškolského štúdia francúzštiny strávila v Prešove na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity. Po jej ukončení pokračovala v doktorandskom štúdiu na univerzite vo francúzskom meste Pau. Literatúra jej bola blízka už od detstva. Svoju prvú poviedku napísala vo štvrtej triede základnej školy a venovala ju triednej učiteľke na Deň učiteľov.

Žije v Paríži a popri učiteľskom povolaní sa venuje aj prekladaniu a tvorbe literárnych pásiem pre RTVS, no na knižný debut si radšej počkala a oplatilo sa. Jej obľúbenou témou je ľudskosť a taká je i jej prvá kniha pre deti Slony kapitána MiGranta, ktorá citlivo reaguje na aktuálnu problematiku utečencov. Tým najmenším ju približuje prostredníctvom príbehu o troch sloníčatách, ktoré žili za morom v bohatej zelenej džungli, každé v inom stáde so súrodencami a rodičmi. Raz začali na džungľu padať z neba horiace hviezdy, zničili všetko živé. Slony ušli, no keď sa vrátili, nemali čo jesť. Ich domov bol zničený. Aby prežili, rozhodli sa poslať najmenšie sloníčatá do bezpečia, do krajiny, kde nikdy nebudú trpieť hladom. Stádo zhromaždilo pre malé sloníky posledné zásoby búrskych orieškov a odprevadilo ich na čln, ktorý patril kapitánovi MiGrantovi. Na ceste zažili veľa strastí. U nás nemáte miesto!, počuli sloníčatá zovšadiaľ. Až sa im od toľkého kriku zväčšili uši. Nikto ich v novej krajine nechcel. Sloníčatá boli usilovné, veľa sa učili o krajine, do ktorej prišli. Len trúbili stále po svojom. V novom domove nebola džungľa, kde by sa usadili. Museli sa uspokojiť s betónovým sídliskom. Smútili za rodičmi, spomínali na priateľov. A ako to s nimi bolo ďalej, sa dozviete, keď si prečítate knihu s pútavými ilustráciami Rada Repického.

Autorka má pripravené aj ďalšie príbehy o Paulínkiných muchách, Francúzskych makarónkach či ViaNočnej more v Paríži, no na tie si musíme ešte chvíľu počkať.

TVORBA pre deti
Slony kapitána MiGranta (2018)

Slony kapitána MiGranta

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.