U nás lepšie, ako doma...

  

Kniha na tento týždeň

margareta biela

Odporúča Helena Malinovská
(pobočka Šváby)

 

Natalja Ščerba - Prešov číta rád 2019

Natalja ŠčerbaNatalja Vasilevna ŠČERBA (*1981, Maladzječna, Bielorusko)
spisovateľka, cestovateľka

Nikdy som nepovažovala fantastiku za odklon od reality. Mojimi hrdinami sú tínedžeri. To je vek prechodu z detstva do dospelosti, kedy sa vytvára charakter a svetonázor a prostredníctvom literatúry je možné formovať ich osobný rast a vnímanie nášho mnohostranného reálneho sveta. Hlavnou témou mojich kníh je teda dospievanie, prijatie zodpovednosti za seba a samozrejme priateľstvo.

Populárna mladá rusky píšuca autorka pochádza z bieloruského mesta Maladzječna (Mládež), detstvo strávila v Jaroslavli v Rusku, odkiaľ sa s rodinou presťahovali na západnú Ukrajinu do mesta Ivano-Frankivsk v srdci Karpát, kde žije dodnes. Po strednej škole študovala na Univerzite technológie a dizajnu v Kyjeve, no po štvrtom ročníku sa rozhodla štúdium ukončiť a venovať sa vlastnému módnemu štúdiu. Šila večerné šaty, kostýmy pre javisko a venovala sa aj starovekej výšivke či šperkom z korálikov. Priťahovala ju však fantastika a veda, najmä problematika času a priestoru, čo ju priviedlo k fyzike a matematike, no jej najväčšou vášňou je literatúra, veď už v škole bolo jej obľúbenou zábavou čítanie pod lavicou.

Jej doménou je žáner fantasy pre násťročných, ale venuje sa i detskej literatúre a rozprávkam. Písať začala ako pätnásťročná, najprv len sama pre seba, neskôr pre pobavenie spolužiakov. Im bol určený útly rukopisný román o geografičke – mimozemšťanke. V roku 2005 publikovala svoj fantastický príbeh Na dne a o tri roky debutovala prvou časťou trilógie o dobrodružstvách karpatskej čarodejnice Byť čarodejnicou, za ktorú zozbierala niekoľko ocenení. Po piatich rokoch vydala tajomnú mestskú fantasy Falošný svet o konfrontácii dvoch magických národov – Astrov a Lunetikov. Za tento román dostala Cenu Eurokol 2010 v kategórii Najlepší mladý fantasta Európy.

Na vrchol fantasy literatúry ju priviedla šesťdielna séria Časodejovia o kúzelníkoch, ktorí vedia čarovať s časom, pričom čas nie je deštruktívnou, ale magickou a tvorivou silou. Tento príbeh písala päť rokov a rovnako dlho sa ho pokúšala aj vydať. Vydavateľstvá ju však odmietali s tým, že je to veľmi dobré, no komerčne neúspešné, nech radšej píše o upíroch. Napokon sa prihlásila do veľkého konkurzu vydavateľstva Rosman, ktorý spomedzi troch tisíc prihlásených vyhrala a s príbehom Hodinový kľúč pre Vasilisu získala aj cenu Grand Prix Novej detskej knihy v kategórii Dobrodružstvo a Fantasy. Hlavní hrdinovia, dcéra mocného mága Vasilisa a jej priateľ Feš, si získali státisíce fanúšikov. Celá séria bola niekoľkonásobne ocenená, pripravuje sa jej filmové spracovanie a boduje aj u čitateľov na Slovensku a v susednom Česku. Aktuálne jej u nás vyšli prvé dva diely z trilógie Čarodol - fantazijná história o karpatskej mágii, ktorá sa okamžite stala populárnou. V minulom roku napísala novoročnú povesť Kráľovná času a pracuje aj na sérii kozmickej fantasy o slobode, snoch a voľbe Mesačný svit – skok nad hviezdami.

TVORBA

Časodejovia
6. Koruna času (2019)
5. Časogram (2018)
4. Krycie meno (2018)
3. Hodinová veža (2017)
2. Srdce času (2017)
1. Kľúč k času (2016)
Čarodol
2. Karpatské knieža (2019)
1. Magický náramok (2019)

 Čarodol 2 Čarodol    Časodejovia
 Časodejovia 2  Časodejovia 3  Časodejovia 4
 Časodejovia 5  Časodejovia 6  

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.