U nás lepšie, ako doma...

  

Kniha na tento týždeň

Vzdelaná

Odporúča Eva Kaščáková
(Centrálna požičovňa)

 

Šarišanček - Hudobný hosť festivalu Prešov číta rád 2018

ŠarišančekFolklórny súbor
(*1986, Prešov)

Detský folklórny súbor Šarišanček je v Prešove rovnakým pojmom ako jeho starší brat Šarišan, a to nielen medzi folkloristami. Vznikol pri Parku kultúry a oddychu v Prešove v roku 1986 s cieľom oživovať ľudové zvyky i tradície východoslovenského regiónu, s dôrazom na oblasť Šariša a uchovávať tento veľký poklad v tancoch, spevoch a hudbe. Na počiatku bola hudobná zložka, k nej sa neskôr pridala spevácka časť a napokon aj tanečná, a tak je tomu podnes, kedy súbor združuje viac ako 60 členov, žiakov prešovských základných a stredných škôl.
Počnúc prvým vystúpením popularita súboru rýchlo rástla, prichádzali ponuky na ďalšie vystúpenia, a tak už v apríli 1988 uviedol svoj prvý celovečerný program Rodným krajom. Nasledovali ďalšie premiéry, účinkovanie na rôznych prehliadkach, súťažiach, v televízii i rozhlase, no predovšetkým na folklórnych festivaloch vo Východnej, Strážnici, Medzilaborciach, Svidníku či Raslaviciach. Súbor absolvoval aj viaceré vystúpenia v zahraničí a za vyše 30 rokov existencie už precestoval takmer celú strednú Európu. Niekoľkokrát boli v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Srbsku, Bulharsku, no zavítali aj do Nemecka, Macedónska, Talianska, Moldavska, Albánska či vzdialenejšieho Fínska a viackrát navštívili i Turecko. Všade, kam Šarišanček prišiel, vynikajúco reprezentoval nielen PKO a Prešov, ale i celý šarišský región.
Dnes patrí Šarišanček medzi popredné detské folklórne súbory na Slovensku a dokáže interpretovať technicky náročné programové čísla. Má ich v repertoári viacero, od experimentálnych, cez výchovné pre školy, príležitostné až po komorné a celovečerné, akým bol aj program Z púčika kytica, ktorým v roku 2016 oslávil svoje 30. narodeniny.

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.