U nás lepšie, ako doma...

  

LETNÝ VÝPOŽIČNÝ ČAS

Upozorňujeme ctených návštevníkov na zmenu výpožičného času počas letných prázdnin. 

Letný výpožičný čas je platný od 1. júla 2019 do 1. septembra 2019

Centrálna požičovňa (Levočská 1)
Čitáreň
(Hlavná 139)
Oddelenie inojazyčnej literatúry 
(Hlavná 139)
Centrum regionálnych dokumentov
(Hlavná 139)
Slniečko
(Hlavná 16)
Pobočka Sekčov
(Exnárova 5)
Pobočka Šváby
(Švábska 27)
Pobočka Sídlisko 3 - Centrum
(Prostějovská 35)
Pobočka Sídlisko 2 - Centrál
(Čsl. armády 29)

Na vrátenie kníh v čase, keď bude knižnica zatvorená, ponúkame možnosť vrátiť knihy do Biblioboxu, ktorý sa nachádza pred budovou knižnice na Hlavnej 139 (Stará mestská škola). Knihy budú z čitateľského konta odpísané nasledujúci pracovný deň.

 

Pri knihe s...

Ivana Gibová

Ivana Gibová*1985, Prešov
Spisovateľka

Ťažko povedať, či by som bola k svojej tvorbe menej kritická, ak by som neštudovala literárnu vedu. Myslím si, že schopnosť sebareflexie pri písaní, a aj určité pochybnosti o vlastnej tvorbe sú vo všeobecnosti pomerne dôležité a v mojom prípade kritickosť k vlastným textom nemá priamu súvislosť s tým, čo som študovala, ale skôr s mojím prirodzeným „nastavením“.

Originálna mladá spisovateľka z Prešova sa do kníh zamilovala už ako trojročná a doteraz ju to neprešlo. Vyštudovala slovenský jazyk a literatúru na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove, kde sa neskôr ako doktorandka venovala teórii a dejinám literatúry, hlavne súčasnej slovenskej literatúre a postmodernej próze. V tomto duchu začala písať aj vlastné umelecké texty. Prvé poviedky publikované v časopisoch Romboid, RAK a Enter jej vyniesli nominácie v literárnych súťažiach Poviedka, Akademický Prešov či Poetická Ľubovňa.

Knižne debutovala v roku 2013 zbierkou 28 krátkych próz Usadenina. Za tieto krátke nevážne príbehy o defektoch, cestách, knihách a ľuďoch, úsilí a zlyhávaní, citoch a znecitlivení, chybách v systéme, o tom, čo sa deje v hlavách a posteliach nadpriemerných mužov a priemerných žien, o tom ako sa veci, ktoré zažívame v nás usadzujú a zanechávajú vnútorné značky, a hlavne o tom, že láska je možná, aj keď je nemožná, že absurdné je normálne, že milovať sa dá aj s literárnymi postavami a žiť sa dá aj v texte získala cenu Debut 2011. Ľuboš Svetoň o jej debute napísal, že: Má v sebe slobodovské sebaspytovanie, nutkavosť poetického vyjadrenia, postmodernú nejednoznačnosť i ženské hľadanie po naplnení.

Väčšina jej poviedok vznikla tak, že z mimovoľne započutých slov a viet, videných i zažitých situácií vymyslela príbeh. Inšpiruje ju mnoho vecí, no asi najviac kaviarenské prostredie, kam chodí písať a kde vznikla prakticky celá nasledujúca novela Bordeline o hraničnej poruche a bezhraničných pokusoch o nápravu, o lámaní ľadov, stereotypov a chleba, ktorú sa pokúsila oslobodiť od zbytočných ornamentov, konštrukcií, fabulácií a vytváraní textovej hry. Uvedená novela sa stala aj predlohou rovnomennej inscenácie divadla Stoka.

Jej nateraz ostatná próza barbora, boch a katarzia sa dostala do finále prestížnej súťaže Anasoft Litera, napriek tomu, že pri nej úplne uletela, odtrhla sa od všetkého, čo vie o literárnej vede a bola presvedčená, že určite nemá šancu. No tento mnohovrstvový romanticko-eklekticko-pankáčsky príbeh rozprávaný z niekoľkých perspektív o tom, ako Barbora hľadá peknotu, počúva operné árie a chce zažiť katarziu, i o tom, ako Sylvia žije v zdanlivej morálnej špine a má veľké srdiečko a bielu pečeň či o tom, ako sú tu aj iní ľudia a láska a ešte asi aj boch?, je bravúrne jazykovo vystavaný. Gibovej rozprávačský talent, zmysel pre sarkazmus i cit pre jazyk jej právom vyniesli nomináciu na cenu Anasoft litera a kniha vyšla aj v českom jazyku. Jej prózy boli zaradené i do výberov tvorby slovenských autorov, ktoré vyšli v nemčine Die schöne, kalte Freiheit. 14 Autorinnen aus der Slowakei (2013) aj hindčine New Slovak Literature (2016).

Tvorba
barbora, boch a katarzia (2016, v češtine 2018)
Bordeline (2014)
Usadenina (2013)

barbora, boch a katarzia Bordeline Usadenina

Prečítané leto

Prečítané leto - kalendár

Prešov číta rád

Prešov číta rád

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.