U nás lepšie, ako doma...

  

Kniha na tento týždeň

Fulmaya na rázcestí

Odporúča Andrea Kráľovičová
(Centrálna požičovňa)

 

Pri knihe s...

Alžbeta Verešpejová

Alžbeta Verešpejová*1954, Prešov
spisovateľka, dramaturgička, etnografka, pedagogička

Ja svojmu detskému čitateľovi verím. Verím, že aj veľká konkurencia, s ktorou sa detský čitateľ stretáva - počítač a iné média, celkom knižku nevytlačia. Keď chodím na besedy a rozprávam sa s deťmi, čo sa im páči a čo nie, ja z nich cítim záujem a chuť čítať. V tú chuť verím a dúfam, že nezanikne.

     Z prešovského gymnázia sa vybrala študovať etnografiu a folkloristiku na Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Po jej absolvovaní sa vrátila domov a namierila si to do Divadla Jonáša Záborského, kde spočiatku pôsobila tri desaťročia najprv ako lektorka dramaturgie a neskôr ako dramaturgička, s malou trojročnou pauzou, kedy bola spisovateľkou v slobodnom povolaní. Nasledovala krátka epizóda v Krajskom múzeu v Prešove a po nej miesto doktorandky na Katedre estetiky a vied o umení Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. Istý čas sme ju stretávali na pobočke Knižnice P. O. Hviezdoslava na Sídlisku III., kde radila veľkým aj malým čitateľom, čo sa oplatí prečítať si. Po pár rokoch v knižnici sa opäť vrátila na Prešovskú univerzitu, aby na Inštitúte estetiky a umeleckej kultúry pedagogicky viedla mladých ľudí a pomáhala im zorientovať sa v divadelnom i filmovom umení, aj prostredníctvom vydanej príručky Dejiny filmu, televízie a rozhlasu 1. Aktuálne je Betka znovu na voľnej nohe, tentoraz už natrvalo.
     V literatúre sa presadila v oblasti tvorby pre deti a mládež. Debutovala zbierkou zvieracích rozprávok Trio Kotkodák a po nej prišla s tromi príbehmi o priateľstve, plnení sľubov, teple domova, radosti z darčekov i skvelým zážitkom pri mori opísaným v knihe Šušlavá mušľa. Mimochodom, kniha o 15 rokov inšpirovala vznik rovnomenného občianskeho združenia, ktorého súčasťou je i Betka, a ktoré podporuje a rozvíja aktivity na regionálnej, celoštátnej i medzinárodnej úrovni v kultúrno-spoločenskej, umeleckej, vzdelávacej a pedagogickej oblasti. Združenie dlhodobou a pričom úzko spolupracuje aj s literárnou kaviarňou Viola, poskytujúcou multifunkčný a technicky dobre vybavený priestor pre potreby súčasného umenia. Zároveň so vznikom občianskeho združenia sa do literárneho sveta dostali aj mlsné príbehy z cukrárne, teda Maškrtné rozprávky pána Dobošíka a pani Krémešíkovej. Nasledovali Neplechy školníčky Agneše, humorný príbeh s vážnymi hodnotami o tom, že ani vtedy, ak máme niečo veľmi radi a myslíme si, že je to správne, to nesmieme vnucovať iným a už vôbec kvôli tomu nesmieme robiť zlé skutky. Hoci Betka nepíše knihy ako na bežiacom páse, jej tvorba má punc kvality, veď tri zo štyroch jej kníh získali ocenenie najlepšia detská kniha.
Popri písaní kníh sa venuje detskému činohernému, ochotníckemu i bábkovému divadlu, pre ktoré napísala viacero hier, dramaticky upravuje vlastné i cudzie rozprávky, píše rozprávky či úpravy hier pre rozhlas, aktuálne scenáre k populárnemu seriálu Bakalári. Nájde si čas aj na porotcovanie v rôznych súťažiach a lektorovanie. Je tiež autorkou scenára výstavy Sedem zastavení, pripravenej pri príležitosti sedemdesiatich narodenín Divadla Jonáša Záborského v Prešove a filmového scenára pre Prešovskú univerzitu v Prešove k jej výročiu.

TVORBA

Trio kotkodák Šušľavá mušľa
Maškrtné rozprávky pána Dobošíka a pani Krémešikovej Neplechy školníčky Agneše

Próza pre deti

Neplechy školníčky Agneše (2007)
Maškrtné rozprávky pána Dobošíka a pani Krémešíkovej (2003)
Šušlavá mušľa (1998)
Trio Kotkodák (1993)

Hry pre deti i dospelých
Indiánska rozprávka (2018)
Kurupira (2017)
Solivarské poklady (2017)
Tango (2017)
Svetový román korytnačky Tyldy (2016)
Letisko (2016)
Slohová práca (2016)
Dubnické opály (2013)
Medovinová opica (2012)
Mestečko Bolo-nebolo (2008)
Zachránené Vianoce (2006)
Záhrada plná hádaniek (2006)
Principálov vianočný darček (2005)
Noty verzus vynálezy (2005)
Western story (2005)
Rozprávka z komína (2003)
Vylomeniny školníčky Agneše (2003)
Čarovné remeslá (2003)
Vianoce poštára Samuela (2002)
Beatles s A uprostred (2000)
Uličné blues (2000)
Cirkusové blues (1999)
Pussycat (1996)
Ako baba Pačmaga ženícha hľadala (1993)
Kráľovské papuče (1992)

Rozhlasové hry
Bakalári (-2018, cca 30 častí)
Slečna vločka a majster Sadza (2017)
Stalo sa – nestalo (2016)
Salón madame Elise (2006)
Čierny mních (2006)
Bohatý okrádač (2006)
Veľký únos (2005)
Dobrodružstvá strašiaka do maku (2002)

Iné
Levočské štúrovské divadlo (rozhlas, 2016)
Plastová civilizácia (rozhlasová esej, 2012)
Filmový scenár pre Prešovskú univerzitu v Prešove k výročiu (2012)
Sedem zastavení (2014, výstave k 70-tke DJZ)
Dejiny filmu, televízie a rozhlasu 1 (2007).

 

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.