U nás lepšie, ako doma...

  

Kniha na tento týždeň

Fulmaya na rázcestí

Odporúča Andrea Kráľovičová
(Centrálna požičovňa)

 

Pri knihe s...

Zuzana Štelbaská

Zuzana Štelbaská*1978, Prešov
redaktorka a spisovateľka

„Každá tvorivá matka začne pri svojich drobcoch niečo zo zúfalstva robiť. Jedna vyšíva, druhá namaľuje plot na zeleno, ja som si sadla k počítaču a písala knihu pre deti."

V médiách sa pohybuje už od svojich pätnástich rokov. Začínala v rádiách Flash a Východ a popritom vyštudovala angličtinu, estetiku a dejiny umenia na Filozofickej fakulte PU v Prešove. Po škole nastúpila ako dramaturgička a redaktorka do STV v Košiciach, odkiaľ prešla do bratislavskej redakcie a napokon zakotvila ako šéfredaktorka magazínu Reflex v TV Markíza. Za svoju prácu získala viaceré ocenenia: cenu V4 za dokumentárny magazín City Folk Košice, Novinársku cenu za reportáže zo sociálne znevýhodneného prostredia a s hrou Za pokus nič nedáš vyhrala súťaž Slovenského rozhlasu pre autorov do 35 rokov. Zuzana Štelbaská je akčná žena. Vstáva v čase, kedy iní chodia spať a popri mamičkovských povinnostiach pri dvoch deťoch a šéfovaniu magazínu Reflex stíha písať aj knihy.
Niekoľko rokov tvorila scenáre pre detskú reláciu Fidlibum a počas materskej napísala svoju prvú knihu pre deti Mami, kúp mi psa! Po nej nasledovali ďalšie dve Zornička a Filipko. Hlavní hrdinovia v nich objavujú svet a prírodu okolo seba, zisťujú, že aj na prvý pohľad nesympatické zvieratká sú užitočné alebo naopak, že milé zvieratká nie sú hračky, ale živé bytosti, ktoré treba ľúbiť, starať sa o ne a rešpektovať ich. Hravým deťom s fantáziou je určená kniha Zahráme sa s hocičím.
Po knihách pre deti prišla s poviedkovou trilógiou pre tínedžerov Trinásťroční, 14-roční, 15-roční. Zdanlivo nesúrodé takmer reportážne príbehy odohrávajúce sa v inom čase a inom meste spája nielen vek ich hlavných hrdinov, humor a tajomstvo, ale i sila lásky, priateľstva a nádeje. Sú sondou do zložitej reality sveta mladých, blúdiacich kdesi medzi svetom detí a svetom dospelých a hľadajúcim si svoje miesto. Pokračovaním trilógie je i nateraz ostatná a najosobnejšia kniha (Takmer) dospelé poviedky, v ktorej naivná túlavá mačka Ginevra a cynický kocúr Lancelot rozprávajú drzo a bez obalu príbehy hrdinov tesne pred dospelosťou zažívajúcich svoje trápne, tragikomické a mysteriózne zážitky prvých vzťahov.

Tvorba pre deti a mládež:
(Takmer) dospelé poviedky (2018)
15-roční (2018)
14-roční (2017)
Zahráme sa s hocičím (2017)
Trinásťroční (2016)
Filipko (2016)
Zornička (2005)
Mami, kúp mi psa! (2014)

Takmer dospelé poviedky Pätnásťroční Štrnásťroční
Zahráme sa s hocičím Trinásťroční Zornička
Filipko   Mami, kúp mi psa!

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.