U nás lepšie, ako doma...

  

LETNÝ VÝPOŽIČNÝ ČAS

Upozorňujeme ctených návštevníkov na zmenu výpožičného času počas letných prázdnin. 

Letný výpožičný čas je platný od 1. júla 2019 do 1. septembra 2019

Centrálna požičovňa (Levočská 1)
Čitáreň
(Hlavná 139)
Oddelenie inojazyčnej literatúry 
(Hlavná 139)
Centrum regionálnych dokumentov
(Hlavná 139)
Slniečko
(Hlavná 16)
Pobočka Sekčov
(Exnárova 5)
Pobočka Šváby
(Švábska 27)
Pobočka Sídlisko 3 - Centrum
(Prostějovská 35)
Pobočka Sídlisko 2 - Centrál
(Čsl. armády 29)

Na vrátenie kníh v čase, keď bude knižnica zatvorená, ponúkame možnosť vrátiť knihy do Biblioboxu, ktorý sa nachádza pred budovou knižnice na Hlavnej 139 (Stará mestská škola). Knihy budú z čitateľského konta odpísané nasledujúci pracovný deň.

 

Pri knihe s...

Michaela Zakuťanská

Michaela Zakuťanská, foto Michal Frank*1987, Bardejov
Dramatička a dramaturgička

Nič nemusíme, nemáme povinné jazdy, robíme naše divadlo preto, lebo sa v ňom môžeme slobodne umelecky vyjadriť.

Predstaviteľka najmladšej generácie slovenských dramatikov má na svojom konte už viac ako 15 divadelných hier, vrátane adaptácií alebo hier pre deti a mládež. Napriek mladému veku, patrí medzi našich najvýraznejších a najhranejších súčasných dramatikov.
Do vôd slovenskej literatúry vstúpila básňami a kratšími prózami uverejňovanými na internetových autorských a tvorivých fórach. Už počas štúdia divadelnej dramaturgie na Vysokej škole muzických umení v Bratislave získala jej hra Havaj, reflektujúca rodný región i rusínske reálie v zdanlivo banálnom príbehu, napísanom však s citom pre humor, iróniu i pre paradoxy všedných dní, druhé miesto v súťaži Nová Dráma 2007. Hru v roku 2011 úspešne inscenovalo Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove.
Je dvornou dramatičkou Prešovského národného divadla (PND), ktoré založila v roku 2013 s režisérkou Júliou Rázusovou. Vlastný priestor táto nezávislá scéna zatiaľ nemá, no Divadlo Alexandra Duchnoviča im poskytuje prenájom Malej scény. Pre PND napísala už 4 hry: Single Radicals, Kindervajco a Good place to die, ktoré tvoria Prešovskú trilógiu a sú zamerané na okruhy tém, aké rieši človek po návrate do rodného mesta. Hľadanie partnera, hodnôt a sebarealizácie. V zatiaľ ostatnej hre Deň, keď zomrel Gott dominuje téma rodičovstva, roly otca, matky, dieťaťa a rodinných konštelácií. V roku 2014 bolo PND nominované na objav roka v divadelných oceneniach Dosky 2014 a zároveň za hru Single Radicals získalo Cenu Stana Radiča ako objav roka na festivale Kremnické gagy. V rámci PND a v spolupráci s Divadelným ústavom stála pri zrode projektu Dramaticky mladí , kde je lektorkou hodín tvorivého písania pre deti vo veku 12 - 16 rokov.
Má originálny štýl a nekompromisný, no humorne ladený pohľad na súčasný svet v spoločenských súvislostiach. Je autorkou koncepcie poetiky konzervatívneho anarchizmu, ktorý spolu so živelnosťou prešovskej nátury, bytostným intelektuálnym punkom a súčasným jazykom (živým a dramatickým) vytvára z jej textov mozaiku autentickej generačnej výpovede. Ponúka hry, ktoré provokujú, bavia, ale nútia aj zamyslieť sa. Jej inscenácie pre dospelých i deti hrávajú nielen viaceré domáce, ale i zahraničné divadelné scény.

Tvorba:
Havaj, (debut, uvedený v r. 2011 v Divadle Alexandra Duchnoviča v Prešove)
Wécélógy (hrané počas štúdia na VŠMU v rámci predstavenia Quattro formaggi, ruský preklad v antológii súčasnej slovenskej drámy v Rusku vydavateľstva New Literary Observer. O hru okamžite prejavilo záujem Deutsches Theater Kasachstan)
Jánošík 007 (2012, Mestské divadlo Žilina)
Single Radicals (2013, PND Prešov; 2015, Váci Dunakanyar Színház, Maďarsko a 2016, Teatr im.Stefana Jaracza Olsztyn, Poľsko)
Kindervajco (2015, PND Prešov)
Good place to die (2015, PND Prešov)
Deň, keď zomrel Gott (2017, PND Prešov)

Pre deti a mládež:
Mňa kedy´s (2010, Štúdio 12 Bratislava)
Salto Mortale (Kombat) (2011, Štúdio 12 Bratislava a 2012, VAT Teater Tallinn, Estónsko)
Zlaté prasiatko (2015, Bratislavské bábkové divadlo)

Prečítané leto

Prečítané leto - kalendár

Prešov číta rád

Prešov číta rád

Chcem, aby...

Chcem, aby v knižnici...

Kliknite a napíšte nám svoj nápad.